14
listopad

Daktyle, orzechy i nowy Kukbuk

Wiem, że w Internecie różne opinie krążą o eleganckim kulinarno-lifestyle'owym magazynie Kukbuk. Ale we mnie ma on wierną fankę. Ciekawe, niebanalne artykuły. Przepiękne zdjęcia, doskonale dopracowane wydania, przejrzysty układ. Strona graficzna jest bez zarzutu, cieszy oko i karmi duszę. Żeby nakarmić również ciało wystarczy wypróbować jeden z prezentowanych w piśmie przepisów. Jest z czego wybierać! Choćby w ostatnim numerze - grzanki Elvisa,...
Czytaj więcej... / Komentarze (0)
27
wrzesień

Wspomnienie lata

Za oknem jesień, a mnie tęskno do lata. Bo chociaż nie mam nic przeciwko chłodniejszym i dłuższym wieczorom z kubkiem herbaty, to jednak brakuje mi trochę słońca. A to dopiero początek zimnych dni! Dlatego postanowiłam trochę osłodzić sobie i Wam zmianę pory roku i zapraszam na owocowe wspomnienie lata - białą Pavlovą z owocami leśnymi.

Co będzie potrzebne? przede wszystkim sporo cierpliwości :) pieczenie bezy to głównie dosuszanie jej w piekarniku...
Czytaj więcej... / Komentarze (0)
16
lipiec

Niezapomniane ostatnie truskawki w tym roku

Sezon na truskawki powoli się kończy. Nieuchronność tego corocznego rozstania zmobilizowała mnie do wypróbowania pomysłu na truskawki nadziewane creme brulee. Wyszło pysznie, a wykonanie było całkiem proste, dlatego podrzucam - może ktoś jeszcze zdąży skorzystać?

Czego potrzebujemy?

- ok. 40 średnich i dużych truskawek

- 4 żółtka

- 300 ml śmietanki tortowej (36%)

- laskę wanilii lub łyż...
Czytaj więcej... / Komentarze (0)